Quido Sklenar - Moje včelí matička - Leden

Quido Sklenar - Moje včelí matička
Včelařův rok: Leden
<<< předchozí díl | následující díl >>> |
Úvodní slovo autora: Nejsem přítelem určitých rozměrů, nerad chodím vyšlapanou cestou. Jdu vlastními cestami, byť bych měl s počátku jen málo stoupenců. Z bohatých včelařských zkušeností všech zemí uveřejňuji jen poznatky, které jsou společné a nutné i nejmenšímu včelaři. Můj celý život byla jen velká "zkouška". Radím, jako jsem již dříve psal, každému včelaři, aby pilně zkoušel. Zkouškami nabýváme zkušeností a obohacujeme vědu. Mají-li tvoje pokusy končiti zdarem, tedy vyplň pravou radu: Kup si hlavní nebo kmenovou knihu a tužku. Nemáš-li však dostatek prostředků, kup si aspoň řádný včelařský kalendář, který má volné místo pro záznamy. Budeš-li jej snažně užívati jen k záznamům, již vyplnil dostatečně svoje poslání. Kdo zapisuje, tomu zůstává.
Jest to do jisté míry netečnost, jestliže nám včelař na svém včelíně nemůže dáti potřebných vysvětlení. Ptáme se ho na stáří matky – neznámo, původ včelstva – neznámý, cena nástroje – neznáma. Ovšem, tak to nejde! Tak se nezařizuje žádný řádný podnik! Každý včelař, nechť dle svých záznamů pozná ihned příčinu zdaru nebo neúspěchu. V opačném případě je nucen zaznamenati ji jako náhodu. Nechť není vám včelín zavřenou knihou. Každá událost ať jest vám ihned jasná, pro každý zákrok mějte ihned potřebné vhodné opatření.
Aby mohl včelař na včelíně rychle pracovati, třeba mu pomocnice – a tou je teorie. Abychom se s ní plně seznámili, k tomu je právě měsíc leden nejvhodnější. Odřekněme si několik sklenic piva a mějme doma dobrou včelařskou knihu. Pivo je chvilkovým požitkem, kniha zůstává požitkem mnoho let. A jak rád vracíme se k dobrému příteli! Mám knihovnu o 400 svazcích, jak často pročítám několikráte mnohé dílo. Každý můj návštěvník ví, že den končím čtením včelařské knihy. Jest to do jisté míry moje každodenní modlitba a vskutku velmi krásná modlitba. V zimních měsících shromažďuj duševní kapitál, promění ti v létě tvůj včelín v květy a plody. Ani jedno vážné povolání nemůže se dnes obejíti bez teorie. A včelařství s jeho něžnými tajemstvími rovněž se neobejde bez ní.
Nashromáždíš-li během zimy dostatečných vědomostí, věnuješ se v příštím roce s dvojnásobnou radostí práci, práci, která ti nebude na obtíž, ale ušlechtilou zábavou. A finanční i mravní úspěch se zajisté dostaví. Ubudou ti vydání na pivo, víno a karty, a pozorováním velké včelí rodiny sesílí smysl pro vlastní rodinu. Opravdový včelař jest také dobrou hlavou rodiny, jest dobrým člověkem vůbec. A byl-li by mravní užitek jediným prospěchem včelaření, již proto nutno je úsilovně podporovati, aby se vyléčily škody, které na mravech zanechala světová válka. Kdo si jednou oblíbil včeličku, zůstane jí věren až do smrti.
Není-li to jistá čarovná moc, kterou ve shromážděních obepíná včelka účastníky různých stavů, často v životě nepřátelských, že zářícím zrakem pohlížejí k jediné hvězdě pravého lidství a snaží se jí dojíti? Řemeslník posadí se vedle učeného lékaře, rolník vedle vysokého důstojníka, učitel k faráři – všichni jednotni ve svých myšlenkách a snahách. Navštěvuj v zimě pilně spolkové schůze – je to také tvoje zimní práce.
Tvůj spolek nebo tvoji přátelé mají bohatou knihovnu. Rozumíš mi bez dalších výkladů – zimní práce. Třeba opraviti nářadí – zimní práce. V knihách poznal jsi některé nové jednoduché zařízení pro svůj včelín – práce v zimě. Každý obchodník, každý obchodně vedený podnik sestavuje roční uzávěrku, dělá plány pro následující rok. Také ty, milý včelaři, buď obchodníkem! Zimní práce. A tak možno v tomto měsíci mnoho a mnoho užitečného zaříditi, dokud na včelíně je klid.
Alespoň jednou týdně navštiv svoje miláčky. Jsou-li správně zazimováni, nepotřebují tě sice, zjistíš však, jsou-li zástrčky na česnech v pořádku, neboť mys je zlý nepřítel včel. Chraň včely před ním všemi prostředky. Rozhrýzané mrtvolky včel ukazují nám řádění nepřítele, kterého je třeba ihned se zmocniti, nechceme-li z jara míti polozičená včelstva.
Slyšíš-li za mírného počasí silné včeličky bzučeti, vyčisti rychle česno – velký trpí nedostatkem vzduchu. Malé bílé krystalky na letáku – krystalisovaný med – prozrazují žízeň včel. Odstraníš ji snadno, dáš-li včelstvu otevřen pro krmení dobře zabalenou láhev horké cukrové vody nebo slabého medového roztoku. Dej dobrý pozor, aby láhev nevychladla a aby do úlu nevnikl průvan; včelky jej nenávidí. Samozřejmě, že láhev je obalena kusem plátna, aby obsah nevytekl. Jde o jedno té prosím jménem milé včeličky: Nedej se svést k tomu, abys lil vodu do plástů – zvláště ne do těch, které obsahují i pyl – zažiješ podobnou nepříjemnost, jakou jsem i já zažil. Napájel jsem podobným způsobem tři včelstva a pro zimu nemohl jsem po tři léta seznáti neblahé následování úlů. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem po čase našel u všech tří včelstev zadní plásty bíle plísní! Byly tak dokonale obaleny, že sám Eskymák by se za podobný ústroj nikterak nehanbil. Ale včelky necítily se spokojeně ve svém obydlí – opustily dokonce i sousední plásty a tísnily se v úzkém prostoru v čele úlu. Inu – Quido vždy zkoušel.
Pro přikrmování v lednu doporučuje se s výhodou užití isolační láhve »Thermos«. Naplníme ji horkou potravou, obalme ji a vsuňme ovázanou do krmícího otvoru – včelky mají celou noc teplou krmi a rády ji přijímají. Nejméně jednu isolační láhev má míti každý včelař.
Je-li na včelíně klid a chceš-li se přes to přesvědčiti o životě svých miláčků, vsuň česnem do úlu gumovou hadici nebo papírovou rourku. Druhým koncem naslouchej a máš nejlepší telefonické nebo radiové spojení se svými miláčky. Vypravují ti upřímně a pravdivě, jak se jim daří. Neznají lží, které ze zdvořilosti užívá moderní člověk. Spokojené bzučení prozrazuje spokojenost včeliček – buď i ty spokojen!
Je-li však uvnitř ticho a leží-li snad několik čerstvých včeliček na česně – tu rychle otevři úl a jeví-li včelstvo ještě aspoň nepatrné známky života, rychle vlož do úlu horkou cihlu a plást s teplým hustým medovým roztokem – přivedeš snad zdánlivě mrtvé k životu a zachráníš, co se zachrániti dá. Ovšem řádnému včelaři se něco podobného nestane.
<<< předchozí díl | následující díl >>> |
Další články:
Kdy a jak nasadit včelstvu medník?
Jednoduchý chov včelích matek - metoda při matce
Jednoduchá tvorba oddělků, kterou zvládne určitě každý.
Jarní podněcování včel jako super šance pro včelaře s květovou snůškou
Důležitost včasného zřízení napáječky pro včely. První jarní práce včelařova!
Zebrování rámků, jak a proč jej provádět.
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Leden
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Únor
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Březen
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Duben
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Květen
Veškerá práva vyhrazena!