Zebrování rámků, jak a proč jej provádět.
Jaké jsou benefity zebrování včelstva?
Zebrováním plodiště včelstva můžeme dosáhnout těchto věcí:
- Zpomalení nástupu rojové nálady včelstva, nebo kompletní odvrácení rojové nálady včelstva i jeho vyrojení
- Obnovení díla v plodišti
- Rozšíření plodiště, které vede k silnějšímu rozvoji včelstva
- Rychlá stavba mezistěn
Zebrováním medníků:
- Docílíme lehčí přechod včelstva do nově nasazeného medníku
- Úspora postavených rámků do medníku, efektivnější stavbu a zanášení medníku medem obecně
toto je několik zásadních důvodů proč já zebrování provádím a proč se mi osvědčilo.
Co to vlastně zebrování je a jak a kdy ho provádět?
Zebrováním včelstva nazýváme vkládání nového rámku (nejčastěji s mezistěnou, nebo již vystavěným dílem) mezi dva původní rámky. Můžeme ho provádět jak v plodišti i v medníku a v míře dle toho, jakého cíle chceme dosáhnout, v jaké době ho provádíme a u jakého včelstva.
Jako u každého zásahu do včelstva musíme sledovat jeho kondici, roční dobu a hlavně počasí které bude po tomto našem zásahu následovat. Abychom včelstvo nepodtrhli!
Pojďme se tedy podívat na jednotlivé důvody proč a jak zebrování provádím:
Zebrování jako zábrana rojení.
Toto je asi nejdůležitější zásah, který je třeba na začátku sezóny provést, abychom co nejvíce oddálili rojení včelstev, případně u lepších čeledí rojení úplně předešli.
Provádíme jej někdy v období květu jabloní, kdy se začíná úl plnit plodem i sladinou a už je třeba nasazovat medníky. My co podněcujeme na jaře svá včelstva a naše včelstva jsou díky tomu silná ještě před květem ovocných stromů, tak se tomuto věnujeme již cca týden před rozkvětem třešní (viz odkaz). Je důležité říct že je velmi důležité v tuto dobu správně předpovídat vývoj počasí a teplot. Nikdy by jste totiž neměli ve velkém rozšiřovat plodiště, když by mělo nastat náhlé ochlazení. Mohlo by pak dojít k podchlazení plodu a tím k následnému podtržení včelstva. Když chceme provádět úkon ve větším rozsahu, tak by mělo být počasí stabilní alespoň na jeden týden.
Celý úkon spočívá v tom, že budeme nasazovat medník a s tím provedeme rozzebrování pldišťového nástavku mezistěnami. Podle síly včelstva a výhledu počasí budeme vkládat mezistěny do plodiště.
- jestliže budeme zároveň také nasazovat medník, tak vytáhneme dva rámky z co nejstarším plodem (plod, který má tmavé buňky a už se z něj začínají líhnout mlaďušky), ale je dobré aby v něm již bylo i malé kolečko plodu. Tyto rámky dáme doprostřed do medníkového nástavku vedle sebe, aby byly co nejvíce v teple a do plodiště vložíme dva rámky s mezistěnami. Rámky vkládáme vždy mezi dva plodové rámky ob jeden. Tak že budeme mít urostřed hnízda vždy jeden zakladený, starý rámek s plodem, vedle něj nový s mezistěnou, vedle zase starý, pak další mezistěnu a pak zase jeden starý s plodem. Proto se také tomuto úkonu říká zebrování.
- jestliže chceme pouze rozšířit plodiště, tak vyndáme dva krajní rámky, které jsou buď po jaru neobsednuté, nebo příliš tmavé a chceme je vyřadit. Doprostřed plodiště zase vložíme dva rámky s mezistěnami, aby byly rozzebrované rámky s plodem.
Až včelky tyto rámky začnou vystavovat, tak je matka rychle zaklade a hnízdo se tak rozšíří. Když chceme, aby včelstvo vystavělo z mezistěny hezký plást, tak jej vždy!! musíme vložit mezi dva rámky s dělničím plodem. Jen tam jí včelstvo postaví tak jak má. Jakmile vložíme mezistěnu někam na okraj, tak jí včelky postaví buď jednostranně a nebo do ní udělají různé díry a průchody. Taková mezistěna potom stojí za starou bačkoru a budeme s ní mít pouze a jenom starosti.
Nutno ještě dodat, že převěšené rámky s trochou plodu do středu medníku do něj také bezpečně natáhnou a nalákají včelky. Nemůže se tedy stát, že včelstvo zůstane sedět v plodišti a nechá medník neobsazen.
Jak zebrování zabrání rojení?
Jakmile se na jaře udělá hezky a stoupnou teploty, včelky mají přínos pylu a také sladiny, tak začne včelí královna v krátké době zakládat velmi velké plochy plodu. Zanedlouho se stane, že plod zestárne a jakmile jej včelky zavíčkují, tak nemají kam odkládat krmnou kašičku, plod v pozdějším stádiu začne produkovat teplo, hnízdo se začne přehřívat a protože jsou prakticky všechny buňky plné buď plodem a nebo sladinou, tak začne být matka tímto omezována v kladení a rojová nálada je tu. Včelky donutí matku zaklást mateří misky a jakmile se nové matečníky uzavřou, tak můžete očekávat první roj.
Jakmile ale provedeme při prvním zásahu toto rozzebrování plodiště a včelkám mezi starý plod dáme mezistěny, které včelky rychle vystaví a matka ochotně zaklade, tak tento problém a jeden z hlavních důvodů rojení nenastane. V úle již nikdy nebude vedle sebe plod stejného stáří, díky tomu mají mladé včelky neustále larvičky, kterým můžou odkládat krmnou kašičku a jestliže včelař nezaspí s nasazováním medníků, aby měly včelky neustále dostatečný prostor na odkládání sladiny, tak Vám žádný roj nehrozí.
Já takto zebruji a rozšiřuji hnízdo při každém dalším nasazení medníku. Do plodiště jdou dvě mezistěny, dva rámky s plodem do medníku, včelky mají práci jak se stavěním, tak i s plodem a všechno funguje tak jak včelař potřebuje.
Zebrování medníkového nástavku
Podobného postupu využívám stejně, když nemám dostatek vystavěných plástů do medníku. Když potřebuji přidat jeden nástavek plný mezistěn jako medník, tak postupuji následovně:
Mám vystrojený prázdný nástavek mezistěnami (vždy alespoň krajní rámky koukám mít ze staršího díla, ale není to podmínkou) a ten dopravím na včelnici. Rozeberu včelstvo a protože nástavek přidáváme jako nový a je potřeba do něj včelky přivábit, tak tento úkon spojuji s zebrováním plodiště. Z plodiště vytáhnu dva rámky se starým plodem, ale aby tam bylo jako lákadlo i pár buněk plodu otevřeného, dám je na střed medníku a z tohoto připraveného medníkového nástavku, vezmu dva rámky s mezistěnami, které teď přebývají a rozebruji s ním plodiště. Tento nový medník dám přímo nad plodiště, tedy případně pod všechny medníkové nástavky, které již v úle jsou.
Včelky se rychle natáhnou za plodem a začnou obsazovat nový nástavek. Podle úrovně snůšky a podle teploty začnou vystavovat od středu nástavku jednotlivé mezistěny a zanášet je sladinou. No a já vždy jednou za pár dní jdu a úplně nejkrajnější dvě mezistěny z tohoto nástavku, kterých si včelky dozajista ještě nepovšimly a ani zdaleka je nezačaly vystavovat, přednám do středu tohoto nástavku a rozzebruji s nimi již vystavěné rámky. Takto to udělám třikrát, čtyřikrát a mám postavený celý nástavek.
Není to ideální, ale jestliže jako začínající včelaři nemáte hotových rámků do medníku nazbyt, tak toto je cesta jak nechat včelky postavit nový medník co nejrychleji.
Mějte však na paměti, že rozsah takovýchto zásahů je nutné vždy přizpůsobit počasí, síle včelstva a aktuální snůšce. Není možné nacpat do plodiště slabému včelstvu, které tak tak obsedá zakladený prostor, dalších několik mezistěn a myslet si, že tím včelkám prospějete. Zvláště když má třeba několik dní dopředu v noci klesnout teplota k nule.
Na to si budeš muset milý včelaři již sám vytrénovat oko a vyzkoušet, jak na tvé rámkové míře tyto zásahy fungují a co si můžeš dovolit.
Včelař Obecný
www.vcelarobecny.cz
Další články:
Kdy a jak nasadit včelstvu medník?
Jednoduchý chov včelích matek - metoda při matce
Jednoduchá tvorba oddělků, kterou zvládne určitě každý.
Jarní podněcování včel jako super šance pro včelaře s květovou snůškou
Důležitost včasného zřízení napáječky pro včely. První jarní práce včelařova!
Zebrování rámků, jak a proč jej provádět.
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Leden
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Únor
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Březen
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Duben
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Květen
Veškerá práva vyhrazena!