Jarní podněcování včel jako super šance pro včelaře s květovou snůškou

V tomto článku bych Vám chtěl předat své mnoholeté zkušenosti s jarním podněcováním včelstev, které nyní již vidím jako skvělou šanci na dobrý medný výnos pro krajiny s čistě květovou snůškou. A bez mrknutí oka se Vám ihned zaručím, že uděláte-li všechno správně, tak bez problémů dostanete o deset kilogramů medu navíc od každého svého včelstva a to už se vyplatí. Toto tvrzení bych nikdy nemohl vyřknout, kdybych si to na svých včelkách opakovaně neověřil.

Jestli tedy chcete od svých včelek dostat ještě více medu, nebo nejste-li spokojeni se svým aktuálním výnosem, tak čtěte dál a já Vám všechna má tajemství prozradím.

Proč bychom vlastně své včelky měli podněcovat a jakého efektu tím dosáhneme?

Přirozenost včelstva je taková, že toto začne hned po slunovratu vnímat prodlužující se den a matka začne s rostoucí teplotou zakládat malá kolečka plodu. Nejprve buňku po buňce, později několik desítek i stovek buněk denně.

Nejprve včelky začnou spotřebovávat uloženou potravu (med a pyl) z minulého roku. Záhy z jara jsou popohnány pylovou snůškou z lísek a jív, kterou jakmile včelky zjistí a jakmile jim to jenom trochu počasí a první jarní slunko dovolí, tak se na ní vrhnou s veškerou svou vervou a pílí. Tato pylová snůška spolu s prvním oteplením a prolety jsou pro matku první impulz, že může přidat v plodování.

Na druhý (velmi důležitý) impulz si včelstvo počká až do rozkvětu pláněk, třesní a ovocných stromů. Jakmile včelky začnou nosit i sladinu, tak matka jede na plno a každou otevřenou buňku, kterou včelstvo obsedá, hledí zaklást vajíčky, aby co možná nejvíce zvětšila počet svých poddaných.

Když se na toto podíváme do kalendáře tak zjistíme, že tyto včelky které matka zaklade jako vajíčka v této době, se podívají z úlu až někdy na květ řepky a na snůšce z ovocných stromů se vůbec nestihnou podílet a včelstvo tak tento první med všechen spotřebuje na svůj rozvoj a na zakladení velkých ploch plástů v tomto období. To je ovšem pozdě, protože polovina snůšky je již nenávratně pryč!

Proto, pokud chceme vidět něco z tohoto medu, tak musíme druhý impulz, nejdůležitější bod rozvoje včelstva, posunout do doby cca měsíc a půl před tuto první snůšku, abychom měli v době kdy začíná kvést třešeň a později jabloně, dostatečně silné včelstvo na to, aby snůšku z ovocných stromů dokázalo již efektivně využít a uložit jí do medníku. Toho můžeme jednoduše dosáhnout podněcováním včelstev.

Podněcovací krmítko pro rychlý rozvoj včelstva

Co to vlastně je jarní podněcování a jak a kdy ho správně provádět?

Podněcování je dodávání potravy včelkám. Ne však z toho důvodu aby jí ukládaly, ale proto a v takové míře, aby jí využily na založení a vývoj nové generace včel. Tu se setkáváme s nepochopením u našich odpůrců, kteří si snad myslí, že med který nám přinese takto podnícené pilné včelstvo z ovocných stromů, jsou pouze tyto uložené zásoby. Můžu Vás však ubezpečit, že tomu tak opravdu není. Krmí se totiž právě a jen tolik, co včelky akorát spotřebují pro svůj rozvoj, protože včelstvo očividně velmi rychle zesiluje. Jakmile se začnou líhnout včelky takto podněcovaných včelstev, tak včelstvo roste prakticky před očima a rychle spotřebovává vše co má. Starých cukerných zásob má tak v úle podněcované včelstvo při nasazování medníků daleko méně, než včelstva odpůrcova, protože je všechny přeměnilo v plod a včelky!

Podněcovat můžeme několika způsoby: medocukrovým těstem, roztokem cukru, zředěným medem, nebo třeba pouhým rozškrabováním uložených zimních zásob, které včelkám v úlech ještě zbývají. Já s úspěchem využívám rozškrabování zimních zásob spolu s přikrmováním cukerným roztokem 1:1.

Jak začít s podněcováním?

S podněcování začínám po prvním větším jarním proletu. Když už kvetou lísky a včelky tak mají přínos pylu a je předpoklad, že budou včelky co cca 14 dní moci vylétnout na prolet a budou mít možnost se vykálet. V tomto období při proletu udělám první zásah do včelstev.

Včelky se v tuto dobu začínají přesouvat pod uteplené víko a v tomto jim při prvním zásahu trochu pomůžeme. Včelstvo totiž většinou převážně sedí v předposledním nástavku a nad ním je ještě zhruba půl nástavku zimních uložených zásob.

Rozškrabávání zásob včel je také jeden za způsobů podněcování

Při prvním zásahu rozškrábu dva prostřední plásty aby je včelky začaly jako první odebírat a čistit a přidám pod víko nástavek do kterého dám polystyren s mým podněcovacím krmítkem. Krmítko je navrženo pro běžnou 720ml lahev na med, kterou upravím pouze tak, že do jejího víčka provrtám dvě dírky cca 3mm vrtáčkem. Spolu s krmítkem se z ní stane dokonalý nástroj pro popohnání včelek v plodování a rozvoje.

Do této lahve naliju roztok vody s cukrem v poměru 1:1, otočím jí do krmítka a celé to dobře přimáčknu na horní loučky rámků vrchního nástavku. Včelky tak mají ideální příležitost se pomalu přesunout k tomuto krmení. Do několika málo dní vyčistí rozškrábaný rámek a pomalu se přimknou k tomuto novému strůpku, aby byly v kontaktu s krmítkem a potravou. 

 

.

 

Tímto pomalým podněcováním včelkám dokonale simulujeme snůšku, díky čemuž začne matka bouřlivě klást a včelstvo tak rychle rozvíjet. Nejprve můžeme krmit jednu tuto lahev cca za pět dní, ale jak začne včelstvo postupem času zesilovat a poroste množství plodu, tak můžeme krmení zrychlovat až nakonec dáváme včelkám co si vezmou. Takto se včelstvo rozvine do monstrózních rozměrů. Za tři týdny od prvního krmení se začnou líhnout nové mlaďušky podpořené tímto krmením a včelstvo roste každý den úplně před očima. Takto se můžeme jednoduše dostat do stavu, kdy budeme muset nasazovat medník. A to ještě před květem třešní! Můžeme klidně i přidat nějakou tu mezistěnu a včelky jí díky podněcování ochotně vystaví.

Zakladený rámek s včelím plodem ještě před květem třešní. Výsledek správného podněcování.

V tuto dobu už jsou proplodované skoro všechny staré zásoby a každým dnem se líhnou stovky a stovky nových včelek.

Díky tomuto postupu se ještě před rozkvětem třesně můžete dostat do fáze, že budete mít včelstvo s nasazeným medníkem, které bez problémů obsedá čtyři nástavky (Optimal 42x17) a jen jen se těší na pořádnou snůšku, aby jí mohlo využít a uložit do nově nasazeného medníku. Pak se rozjedou třešně, po deseti dnech jabloně a to už my, kteří víme, můžeme nasazovat druhý medník, zatímco naším odpůrcům se teprve dostávají včelky do síly.

Celý tento postup není pouze nějakým dogmatem, nebo teoretickým obrazem jak by to mohlo, nebo mělo vypadat, ale je to můj osvědčený postup, který využívám a hlavně který se mi funguje!

Jestli chcete důkaz, tak zde pod článkem máte má videa, která potvrzují má slova.

Včelař Obecný
www.vcelarobecny.cz

 

 

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: