Důležitost včasného zřízení napáječky pro včely. První jarní práce včelařova!

Jistě jste milí včelaři už slyšeli, že je dobré svým včelkám připravit napáječku, ovšem také je třeba dodat kdy, jak a jakým způsobem na ní včelky nalákat a udržet je tam po celou sezónu. Právě na to se dneska v rychlosti podíváme.

Proč bychom vlastně své včelky měli napájet a nabídnout jim vodu?

Voda je pro včelky po slunovratu, kdy matka začne klást první vajíčka, tou nejcennější komoditou. Pokud včelař nebyl v létě líný a nebo moc hladový, tak zásob potravy mají včelky kolem chomáče dostatek. O pylové zásoby se včelky postaraly samy ještě před zimou, kdy příroda přála, ale voda se brzy po novém roce stane včelkám velmi nedostatkovým zbožím. Matka zakládá čím dál větší plochy plodu a včelky vylíhnutým larvičkám musí připravovat krmnou kašičku a právě k tomu je voda velmi důležitá.

Z počátku včelky sbírají kapičky vody, která se vysráží na strůpkové fólii pod izolovanou střechou úlu. Podle jejího orosení také včelař může jednoduše poznat, že včelstvo již tuto sezónu začalo s plodováním a nemusí je zbytečně otevírat, nebo nedej bože snad v tuto dobu rozebírat! No ale později již toto omezené množství vody nestačí a včelky musí z úlu ven. To může včelař pozorovat, kdy i v teplotách kolem nuly, když na úl zasvítí životodárné slunko, tak jednotlivé včelky vyletují z oček nejblíže zimnímu sedisku a můžu se směle s každým vsadit a stoprocentně Vám řeknu za jakým účelem včelky vyletují. Přesně tak, vydávají se na nebezpečnou cestu za kapičkou vody, kterou včelstvo v začátku nového roku nutně potřebuje.

Napajecka

Každý včelař dobře ví, jaký je včelka křehký tvor a představte si, jaký jí čeká nelehký úkol. Musí najít zdroj vody, usednout na podchlazenou zem, nasát ledovou vodu a vrátit se s ní do úlu. Jistě si umíte přestavit kolik včelek se z této dobrodružné výpravy již nevrátí. V plné síle, v období hojnosti v květnu, kdy úl přetéká a kypí životem, by to byla ztráta pro tento organizmus prakticky zanedbatelná, ale v období několik týdnů po slunovratu, kdy je včelstvo pořád stažené v chomáči a počet včelek je mnohonásobně nižší než v období hojnosti, tak bolí jakákoliv zbytečná ztráta.

A právě v tuto dobu, by měl přispěchat včelař a pomoci svým milým včelkám. 

Ovšem toto není jediný důvod, proč napájet naše včelky, včelky také geniálně využívají vodu v létě pro regulaci teploty uvnitř úlu. Kdy odpařují její miniaturní kapičky, čmíž sice zvyšují vzdušnou vlhkost, ale hlavně snižují teplotu. Na což, když je snůška, částečně využívají čerstvou sladinu, ale také i vodu. Proto jestli má někdo neizolované úly na přímém slunku a diví se, že má i pod víčky med s vyšší vlhkostí, než by si představoval, tak je to přesně z tohoto důvodu.

Kdy je tedy ideální čas vytvořit včelkám napáječku?

Jakmile začnou v průběhu ledna dny s plusovými teplotami, kdy na pár hodin zasvítí slunko a začne lákat včelky ven z úlů, tak by měl včelař rychle přispěchat se svojí napáječkou a včelkám nabídnout bezpečný, čistý a vždy dostupný!!! zdroj čisté vody.

Ne tedy, že se milý včelaři začneš shánět po napáječce a vymýšlet jak včelky odlákat, až když Ti soused začne v létě nadávat, že si Tvoje včelky oblíbily jeho bazén. Je potřeba na své miláčky myslet včas a na napáječce začít pracovat, jakmile uvidíš v teplejším zimním dni, že včelky začínají jednotlivě vyletovat ven z úlu. 

 

Jak by měla napáječka pro včely vypadat a kde jí umístit?

Napáječka by měla být umístěna nedaleko úlů, ale veliká chyba je ta, kdy jí včelař umístí hned vedle česen. Na takovouto napáječku příliš Tvých včelek nepřiletí. Včelka potřebuje při výletu z úlu nějaký čas i prostor, aby se mohla zorientovat a proto je vhodné umístit napáječku v minimální vzdálenosti cca 10 metrů od Vašich úlů a také mimo jejich letový koridor, aby nebyla od vyletujících včelek pokálená.

Další důležitá vlastnost je její omyvatelnost. Aby se dala jednoduše vydrhnout kartáčkem a třeba i vydezinfikovat. Proto nejsem úplným příznivcem různých frézovaných dřev a biologických materiálů a to jak jako samotné napájedlo, tak i jako plavoucí médium, aby se včelky netopily v nějaké větší nádobě. Pakliže nedochází k jeho pravidelné výměně. Musíme si uvědomit, že se v jednom místě bude potkávat velké množství včel z různých úlů a mnohdy i od různých včelařů a proto je hygiena tohoto místa velmi důležitá.

Napáječka by měla být umístěna na slunném místě, aby měla voda šanci se na přímém slunci ohřát. To včelkám velmi usnadní její nabrání i návrat do úlu.

Jak jistě dobře všichni víme, tak se včelky orientují podle tvaru a podle barev. Včelí matka preferuje tvary a včelky jsou přírodou vycvičeny spíše na barvy. Tak že i naše napáječka by měla být vyvedena v nějakých tvarově zajímavých variantách a kontrastních barvách, které ulehčí včelkám práci s orientací a usednutím na naší napáječku.

Velmi důležitá vlastnost napáječky, kterou si musí každý včelař pohlídat je vyrobit jí tak, aby včelky neměly možnost se v této napáječce utopit. Protože my chceme svým včelkám pomáhat a ne je nechat se zbytečně topit. Toto by neprospělo ani našemu záměru napájet včelky, ani záměru podávat jim čistou vodu, protože hnijící tělíčka včelek ve zdroji vody určitě nepotřebujeme.

Jak včelky přilákat na naší napáječku a jak je tam udržet?

Jak jsem psal již výše, je důležité dát napáječku na včelnici včas. Přeučovat včelky v půli sezóny, aby vyměnily sousedovic bazén, nebo kaluž s močuvkou, za naší novou napáječku, je nelehký úkon a včelkám se z již zalétaného zdroje chtít nebude. Proto je třeba dát napáječky na včelnici co možná nejdříve, aby se včelky hned zalétaly na tento náš výtvor a po celou sezónu mu byly věrné.

Kdo nemá úlovou váhu, tak může brát svou napáječku také jako zaručený barometr včelí pastvy. Protože jakmile uvidíme, že včelky z ničeho nic přestaly na napáječku hojně naletovat, tak si můžeme být jistí, že příroda začla včelkám přát a ty částečné množství vody začnou nahrazovat řídkou čerstvou sladinou. Naopak když se zase v podletí na naší napáječku houfně vrátí, tak je to jasný znak toho, že už bychom se měly začít zamýšlet, zda není na čase aktuální včelařský rok pomalu ukončit.

.
.
.

Při prvním větším proletu se můžeme vrhnout na naší akci. Já to dělám tak, že naplním napáječku čistou (ideálně měkkou dešťovou) vodou a aby včelky napáječku rychleji objevili, tak jí popatlám trochou medu, případně sypnu pár lžiček cukru. Včelky voňavý med rychle přivábí a začnou hodovat. Do hodiny už je napáječka hojně oblétaná a jak postupně dotéká další a další voda, tak se sladká voda neustále ředí, až nakonec zůstane pouze čistá voda, kterou budou včelky i nadále odebírat.

Já využívám samozřejmě svou napáječku, kterou máte možnost si zakoupit i vy a na včelnici mám vždycky minimálně dvě, aby se nikdy nemohlo stát, že bude napáječka prázdná. Toto je totiž nejdůležitější důvod, proč včelky na Vaší napáječku zanevřou. Včelky si vybírají místo, kde mají vodu pořád a jakmile se jednou nebo dvakrát zradí, kdy na tomto místě vodu nenajdou, tak už na něj nelétají. A když je včelař flákač a svých včelek a napáječek si nehledí a nechá je jednou týdně vyschnout, tak jaký důvod by měly mít včelky, aby se k nim i nadále vracely?

Než začne hlavní snůška tak cca 15 včelstev na stanovišti vybere dvě tyto mé napáječky zhruba za 4 dny.

Proto Ty, milý včelaři, kontroluj své napáječky často a nikdy své včelky nezraď tím, že bys jim nechal vyschnout jejich napáječky s tolik životodárnou vodou a včelky se Ti jistě odvděčí silnějším rozvojem a na sousedův bazén ani nepomyslí.

 

Včelař Obecný
www.vcelarobecny.cz

 

 

Další články:

Kdy a jak nasadit včelstvu medník?

Jednoduchý chov včelích matek - metoda při matce

Jednoduchá tvorba oddělků, kterou zvládne určitě každý.

Jarní podněcování včel jako super šance pro včelaře s květovou snůškou

Důležitost včasného zřízení napáječky pro včely. První jarní práce včelařova! 

Zebrování rámků, jak a proč jej provádět.

 

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Leden

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Únor

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Březen

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Duben

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Květen

Veškerá práva vyhrazena!