Kdy nasadit medník?
Ptáte se, kdy Vašim včelkám nasadit medník?
Tak to jste tu správně, dneska se podíváme právě na tuto tématiku: kdy nasadit první medníkový nástavek, kdy dávat další a jakým způsobem celý tento zásah provést.
Základní předpoklad je silné včelstvo a když říkám silné, tak tím myslím opravdu silné včelstvo. Kdy se při otevření úlu horní loučky černají množstvím včel a když úl začneme rozebírat, tak jsou minimálně dva nástavky většinově zakladené plodem a každý den se líhnou další stovky nových mladých včelek. Pouze takovéto včelstvo má smysl rozšiřovat o další nástavek.
Tento stav včelstva nastává u normálního včelstva v období začátku květu jabloní. Jestliže naše včelky podněcujeme, tak můžeme včelky na nasazení prvního medníku připravit už zhruba týden, nebo deset dní před květem třešně. Díky tomu nám včelstvo dokáže zužitkovat tuto první jarní snůšku a nepřijdeme ani o kapku tohoto lahodného medu z ovocných stromů. Jak a proč podněcovat svá včelstva si můžete přečíst v tomto samostatném článku.
Začínajícím včelařům, kteří mají včelky na menším počtu nástavků, může pomoci také pohled do podmetu, kam se včelky, když je jich v úle opravdu velké množství, začnou vyvěšovat do vysokého podmetu. Pozor ale na to, když máte nástavků více než je zdrávo, tak včelky i když už jsou zralé na rozšíření a vpuštění do medníku, nebudou vyvěšené a včelař by na ně čekal marně. Daleko lepší a jistější je hodnocení stavu pohledem do úlu.
Jak přidat medníkový nástavek?
Když tedy máme úl narvaný plodem a včelkama, pozorujeme že včelky začínají na rámcích vystavovat voskové můstky a začínají jimi také nadzvedávat a vypodkládat strůpkovou fólii, tak je nejvyšší čas nasadit jim medník. Je totiž velmi tenká hranice, kdy se včelky přehoupnou do rojové nálady a začnou spolu s trubčinou zakládat mateří misky a narážet matečníky. Což je sice dobré znamení pro chov matek, ale ne pro včelaře, který nechce ztrácet medný výnos. Protože jakmile se včelstvo vyrojí, tak je již pro tento rok s medem od vyrojeného včelstva ámen. Musíme tedy vychytat přesný čas, kdy tento velmi důležitý krok udělat. Naopak, když chci u konkrétního včelstva chovat matky, tak se na cca týden opozdím s nasazením medníku a lusknutím prstu mám perfektně připravené chovné včelstvo.
Rozšíření o medníkový nástavek se u mě pojí s další prací a to se zebrováním plodiště, které v tuto dobu také provádím. Je to velmi důležitý zásah a dokonalé protirojové opatření. Podrobnosti o metodě zebrování a jak přesně postupovat při zebrování plodiště včelstva si můžete přečíst zde.
Jak tedy nasadit včelstvu první medník?
První medník se snažím včelkám nasazovat z již postavených loňských souší, aby do něj mohly prakticky okamžitě začít přinášet a ukládat sladinu a nemusely se zdržovat vystavováním mezistěn. Já tento úkon spojuji s vložením mateří mřížky. Tato mřížka se dává na poslední plodiskový nástavek a nedovolí matce, která je větší než běžná dělnice, přejít do medníku a zakládat tam vajíčka do medníkových plástů. Což nám velmi pomůže se zráním medu a jeho následným vytáčením.
Při nasazování prvního medníku postupuji tak, že si připravím nástavek, který na včelstvo přidám, aby práce u včel byla co nejefektivnější a nejrychlejší. Úplně na kraj dám po jednom tmavším plástu, zbytek vyskládám postavenými loňskými plásty a do středu si dám tři nebo čtyři rámky s mezistěnou. Takto připravené nástavky dopravím na včelnici a můžu s nima rovnou efektivně pracovat. Není nic horšího, než si nejprve otevřít úl a pak teprve se shánět a donášet věci, které k úkonu potřebuji. Toho se, milý včelaři, vyvaruj a před každým rozebráním úlu nejprve zapřemýšlej, co vlastně chceš ve včelstvu udělat, vše si připrav a pak teprve jednej. Včelky ti za to poděkují!
Že včelstvo pracuje jak má v tuto dobu již vím. To jsem si ověřil po prvním velkém proletu, při nasazení podněcovacích krmítek. Včelstvo většinou využilo většinu zimních zásob na rozvoj a přesunulo se za podněcováním pod strůpek, kde má zakladeny velké souvislé plochy plodu. Jestliže jsem to ještě neučinil, tak v rámci obnovy díla včelkám odebírám nejspodnější nástavek s nejtmavějším a nejstarším dílem. Plodem jsou zaplněny většinou oba poslední plodiskové nástavky (Optimal 42x17). Podle síly včelstva si z každého nástavku vezmu dva plásty s nejstarším plodem a místo nich tam vložím nejčastěji dva rámky s mezistěnou. Vždy tak, aby byly takzvaně rozzebrované. Tedy rámek s plodem, mezistěna, rámek s plodem a další mezistěna a nakonec zase rámek s plodem. Jenom takto vložené mezistěny matka rychle zaklade a včelky vytáhnou na pěkné plásty. Plodové rámky, které jsme takto získali vložíme doprostřed připraveného nového medníku na uvolněné místo po rámcích s mezistěnami.
Počty mezistěn a rozložení plodových rámků v medníku volíme dle výhledu počasí. Jestli má být ještě chladno, tak mezistěn dáme do plodiště raději méně, aby nedošlo k přílišnému přetržení hnízda. Převěšování plodových rámků do nového medníku je osvědčený fígl, jak do něj včelky dostat. Obecně se včelkám do takto přidaného nástavku vůbec nechce a kdybychom je tam takto nenalákali, tak jsou schopné se zabarikádovat v plodišti, to zanést medem a začít se rojit a rojit a na medník se úplně vykašlat. Zvláště když je to nový medník nad mateří mřížkou. Když jim ale dáme do přidaného nástavku byť i jen jeden plodový plást, tak tento nástavek bez problému přijmou a rychle obsednou. Obzvláště když jim nabídnete loňské plásty ještě voňavé od medu uskladněné ihned po posledním vytáčení.
Když využíváte mateří mřížky, tak si musíte dát bacha, aby jste spolu s převěšenými rámky nepřevěsili do nového medníku také matku. Já většinou při převěšování všechny včelky z rámku smetu a nebo oklepnu rovnou zpátky do plodiště a tak mám jistotu, že je matka bezpečně v plodišti a nebude mi cestovat po medníku a dělat tam neplechu.
Takto přidaný medník včelky velmi rychle obsadí, staré rámky vyčistí, opraví a nachystají jej na přínos sladiny. Díky převěšení plodu neznám problém s tím, že by mi včelky nechtěly medník obsedat.
Kdy a jak přidat další medník?
Protože díky tomu, že je včelstvo s využitím časného jarního podněcovaní ve veliké síle, tak je schopné takto nasazený medník bez problému do týdne ze snůšky z ovocných stromů zcela naplnit a to již nezbývá, než se vrhnout na přidání dalšího medníkového nástavku. Denní přínosy můžou být i několik kilogramů čerstvé sladiny a jakmile doznáme, že medník je již ze 3/4 zaplněn a je stále probíhající snůška, tak není na co čekat, můžeme pokračovat a včas včelkám přidat další medníkový nástavek.
Další medníky dávám vždy pod medník, který již včelky mají, aby vznikla mezera s prázdným dílem. Včelky jak ucítí, že přímo nad plodištěm nemají žádné zásoby, tak se o to více posnaží nově přidané rámky připravit a zaplnit.
Druhý medník přidávám prakticky stejně, jako ten první, akorát s tím rozdílem, že s každým dalším nástavkem přidaným do včelek ubývají loňské vystavěné plásty a musí se do včelek přidávat více a více mezistěn. Snažím se dodržet, že alespoň na krajích nástavků mám již postavené dílo a směrem do středu nástavku dílo zebruji mezistěnami.
Stejně jako první medník, tak i do dalšího musíme převěsit zakladené rámky z plodiště. Výhoda ale je, že tento úkon provádíme někdy v období květu jabloní a tedy už většinou v příjemnějším a teplejším počasí a tak se nemusíme bát přidávat do plodiště další mezistěny a zebrovat jimi plod. Stejně tak si můžeme dovolit dát mezistěny i mezi plod převěšený do medníku, protože je menší riziko, že by plod v teplejším počasí zachladl.
Jak přidat medník když mám pouze mezistěny?
Ano, dříve nebo později se dostaneme do situace, kdy už žádné vystavěné plásty nemáme a budeme muset přidat celý nástavek plný jenom mezistěn. Není to moc ideální, ale když nic jiného nezbyde, tak se nedá nic dělat a musíme si s tím umět poradit. Jak už jsem psal, tak toto není ideální, protože včelkám bude trvat nějakou dobu, než rámečky s mezistěnami vystaví a tak o trochu medu přijdeme.
V této situaci si připravím nástavek plný mezistěn, abych byl na úkon připraven a zbytečně nic nesháněl až už bude včelstvo rozebrané. Pak postupuji velmi podobně jako při přidávání klasického nástavku, akorát se musí do budoucna udělat s rámky ještě další úkony.
Sundám všechny medníky, které již na včelstvu jsou, sundám mateří mřížku, z plodiště vyndám opět cca dva nebo tři zakladené rámky, oklepu včelky a vložím je doprostřed nového medníku a místo nich do plodiště nazebruji do volného místa rámky s mezistěnami. Protože na první medníky mám ještě dostatek postavených souší, tak přidávaní dalšího nástavku čistě s mezistěnama padá až někdy do období při odkvětu řepky a v té době je již zaručeně teplo, tak převěšené rámečky s plodem můžeme také nazebrovat. Dáme je doprostřed a vždy tak, že je mezistěna, plod, mezistěna, plod a zase mezistěna, atd. Celý tento nástavek zase vložíme pod všechny předešlé medníky, které ve včelstvu již jsou, přímo na mateří mřížku.
Včelky se zase rychle natáhnou za plodem a prakticky okamžitě vystaví mezistěny mezi a kolem převěšených plodových rámků. Za týden se do tohoto nástavku podíváme a protože krajních mezistěn si včelky zaručeně ještě nevšimly, tak jdeme a ony nejkrajnější rámky s mezistěnami vložíme na střed tohoto nástavku, aby byly opět nazebrovány mezi již postavené rámky. Včelky je zase za pár dní vystaví a zanesou a když tento postup ještě jednou, nebo dvakrát, zopakujeme (podle toho, kolik mezistěn jsme museli do medníku dát), tak nám tímto stylem včelky vystaví krásné rámky a zanesou je sladinou. Kdybychom krajní rámky v nástavku ponechali tak, jak jsou, bez převěšení na střed, tak by tam mezistěny zůstaly netknuté až do zimy.
Jak pracovat s nástavky při vytáčení medu a kam je po vytočení vrátit?
Včelky obecně ukládají med od vrchu úlu a tento med stlačuje matku s plodem níž a níž. Nejzralejší med je tedy až úplně navrchu v nejposlednějších, nejdříve přidaných nástavkách. Toho my využíváme, nové medníky podkládáme pod starší, čímž včelkám děláme prostor pro čerstvou sladinu, přidáváme prostor a práci.
Zralost medu tedy prvně kontrolujeme v nejvrchnějším medníku a také ten jako první i vytáčíme. Já, pokud je to možné, první vytáčení směřuji těsně před rozkvětem řepky, abych měl čistě květový med z ovocných stromů a druhé vytáčení někdy po jejím odkvětu. Samozřejmě že med musí být dostatečně zralý s dostatečně nízkým procentem vlhkosti, abychom jej mohli hrdě prodávat svým zákazníkům a nemuseli se bát, že jim ve sklínkách vykvasí.
No a když nástavek vytočíme, tak jej po vytočení složíme stejně jak byl a můžeme jej vrátit včelkám. Jestliže jsou velké přínosy, tak ho nijak neupravuji, ale jestliže je zrovna pauza ve snůšce, tak je dobré rámky trochu zastříknout čistou vodou, aby vrácené rámky příliš nezahýbaly s procentem vlhkosti v úle. Med, jak jistě známe, do sebe nasákává vlhkost a když takto otevřené rámky vracíme, tak velká plocha otevřených buněk může velmi srazit tuto vlhkost a když je včelkám trochu zastříkneme, tak jim ubereme námahu s donášením vody.
No a tento nástavek opět vložíme pod plné medníky, nejčastěji zase nad mateří mřížku. Do takto přidaného nástavku ani nemusíme nic převěšovat, protože včelky se do rámků vlhkých od medu nahrnou samy a velmi rády.
V této době a rovněž při vytáčení se zabývám již tvorbou oddělků a tak sice do plodiště nějaké mezistěny přidám, ale plodové rámky a trochu smetených včelek využiji pro tvorbu oddělků.
Takovýmto způsobem pracuji v sezóně s medníky. Ještě je dobré poznamenat, že včelkám vždy nechávám nějaký med v úle. Včelky si musí být vědomy toho, že mají zásoby. Jakmile bychom jim všechno sebrali a nechali je živořit, tak začnou být velmi agresivní, protože jsou tímto krokem odsouzeny k smrti a jsou si toho velmi dobře vědomy. Proto ruku na srdce milý včelaři, NIKDY své včelky nenech takto bídně hladovět, zbytečně se stresovat a bát se o svou budoucnost! Jakmile skončí snůška a chceš si vzít jejich med, tak jim ještě ten den dej dávku krmení, aby se nemusely bát o svůj život. Jen tak budou spokojeny, připraví se dobře na zimu a zimu také bez problémů přečkají.
Jinak v našich krajinách poslední vytáčení a přípravu včelstev na zimu plánuji na začátek července.
Včelař Obecný
www.vcelarobecny.cz
Další články:
Kdy a jak nasadit včelstvu medník?
Jednoduchý chov včelích matek - metoda při matce
Jednoduchá tvorba oddělků, kterou zvládne určitě každý.
Jarní podněcování včel jako super šance pro včelaře s květovou snůškou
Důležitost včasného zřízení napáječky pro včely. První jarní práce včelařova!
Zebrování rámků, jak a proč jej provádět.
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Leden
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Únor
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Březen
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Duben
Quido Sklenar - Moje včelí matička - Květen
Veškerá práva vyhrazena!