Jednoduchý chov včelích matek - metoda při matce

Zdravím milý včelaři, když mi věnuješ pár minut svého času na přečtení tohoto článku, tak Ti na oplátku prozradím tajemství, že chov vlastních včelích matek není až taková věda a při dodržení několika základních podmínek jej určitě hravě zvládneš i ty!

Proč chovat vlastní včelí matky?

Na tuto otázku se můžeme dívat hned z několika pohledů a každý včelař to má trochu jiné. Třeba já se na to dívám jako na dovednost, kterou prostě chci umět a zvládat. A vlastní potřebu matek beru až jako podružnou. Díky tomuto si ale troufnu tvrdit, že jsem tuto metodu vypiloval takřka k dokonalosti a zjednodušil jsem jí tak moc, že už jednodušeji včelí matky prostě chovat nelze.

Můžete mi namítat, že prostě jenom hodíte bokem několik rámků a včelky si tam matku také vytvoří, ale toto jsou matky méněcenné a nedobré. Proč? No o tomto by se dal napsat další celý článek, ale když to shrnu, tak nouzová matka od stresovaného včelstva s minimem zásob, s minimem včelek, které se budou o larvičky starat, krmit je a zahřívat, nikdy nemůže dosíci kvalit matky plně krmené a odchované v pohodlí a prostředí silného včelstva. A za tím si stojím!

Chovný rámek na včelí matky, matečníky - Včelař obecný

Hlavním důvodem chovu včelích matek je potřeba výměny starých matek ve včelstvech a při tvorbě nových oddělků. V neposlední řadě také vyřazení matek ze včelstev, které nás svými vlastnostmi příliš nepřesvědčily. Tedy vylepšováním a zušlechťováním svého včelínu. Nemá cenu trápit se s bodavými včelstvy, když si od tohoto nešvaru můžeme jednoduše odpomoc jednoduchou výměnou matky. Na druhé straně budeme upevňovat znaky, za které si ty nejlepší včelstva ceníme. Mírnost, solidní medný výnos, výborný čistící pud, otužilost včelek a dál je na Vás, jaký parametr si na své včelnici zvolíte.

Co budeme potřebovat k chovu včelích matek?

Určitě se neobejdeme bez přelarvovací lžičky, chovného rámku, sady klícek na školkování matečníků a pár umělých mateřích misek. Dobrý je také chovatelský kalendář, abychom věděli, kdy se nám bude matka klubat, abychom si mohli naplánovat kdy budeme muset připravit chovnou sérii, aby se nám matky líhly o víkendu, atd. Veškeré tyto nástroje, které sám používám si můžete koupit také na tomto mém e-shopu.

  • Přelarvovací lžička - za mnoho let co chovám včelky jsem vyzkoušel mnoho koupených, vyrobených a nebo upravených přelarvovacích nástrojů a lžiček, ale nakonec se mi nejvíce osvědčila bambusová japonská přelarvovací lžička. Její výhoda je ta, že její hlavní částí je tenký ohebný plátek, díky kterému nemusíte složitě nabírat larvičky, ale pouze s ní vyškrábnete veškerý obsah buňky se kterým bez poškození naberete i larvičku. Tu pak jednoduše sundáte dřívkem, které se vysune, když zmačknete její konec. No a protože se mi vždycky v kapse pomuchlala, tak jsem si na ní vyrobil i praktické šroubovací pouzdro, ve kterém je v mé kapse již v bezpečí.

  • Chovný rámek / chovná loučka - Abychom mohli připravit tak zvanou sérii s chovným materiálem, na kterém nám včelky později narazí matečníky, tak musíme mít chovnou loučku. Tedy jakýsi rámek, který bude souhlasit s rozměry naší rámkové míry a který budeme vkládat do chovného včelstva. Já využívám chovný rámek, který má hned několik výhod. Dá se do něj jednoduše zasunout umělý matečník i školkovací klícka a svým rozměrem simuluje polohu nejžádanějších matečníků, tedy matečníků z tiché výměny.

  • Školkovací klícka - To je klícka, která se nasazuje na matečníky, jakmile je včelky uzavřou. Jedná se o tak zvané školkování matečníků. Jednotlivé matky se do těchto klícek můžou nechat vylíhnout a tam čekají na své upotřebení. Jestliže budeme nechávat včelky líhnout do klícek, tak musíme dát matkám na dno klícky nějakou potravu. Já využívám krystalický med. Každopádně je ale vhodné klícky využívat, protože jakmile se vylíhne první matka, tak okamžitě začne likvidovat ostatní matečníky a všechny ostatní matky zabije. Je to jediný případ, kdy matka využije své žihadlo. Právě tomuto se zamezí zaškolkováním matečníků.
.
.
.
  • Umělé mateří misky - To jsou malé mističky, do kterých budeme přelarvovat mladé larvičky. Je to základ budoucího matečníku. Je třeba si dát pozor na to, aby byl takto nakoupený systém navzájem kompatibilní a vše fungovalo spolu tak jak má. Existuje totiž mnoho systémů a možných rozměrů jednotlivých komponentů. 

  • Chovatelský kalendář - To je pomůcka vhodná pro všechny včelaře s děravou hlavou, jako jsem třeba já, kteří si nepamatují jednotlivé termíny vývoje včelí matky. Jedná se o dvě navzájem otočné růžice, na kterých si natočíme úkon uvedený na menším kolečku, který budeme provádět na příslušné kalendářní datum uvedené na větším kolečku a už přesně budeme vědět kolikátého bude matečník zralý, kdy se bude matka líhnout a kdy by měla začít s kladením.

  • Mateří mřížka - toto je mřížka, která zamezí matce vstup do medníkových nástavků.
.
.
.

 

 V čem spočívá metoda chovu včelích matek při matce a proč si zvolit právě jí?

Tuto metodu chovu včelích matek mám nejraději hlavně proto, že je nejjednodušší metodou, která existuje. Nemusíme nic moc připravovat a hlavně chovné včelstvo tímto chovem vůbec neovlivníme a neztratíme díky ní ani kapku medu. Chovné včelstvo tato metoda totiž vůbec neovlivní a bude normálně dál pracovat. V tom tkví největší kouzlo této metody. U ostatních postupů se musí dělat různé sádky, osiřovat včelstva, odstraňovat jim otevřený plod a podobně, což rozhodí celé včelstvo a mimo jiné je to pro nás také zbytečná námaha. Toto milý včelaři přenechej chovným stanicím a velkochovům u kterých to má své opodstatnění, protože potřebují efektivně produkovat stovky, ba i tisíce včelích matek, ale pro nás včelaře, kteří chovají pouze pro svojí potřebu je metoda chovu matek při matce ideální.

Nejlépe se tímto způsobem chovají matky v sezóně, v plné snůšce, kdy se včelky začínají chtít rojit a je ve včelstvu alespoň trochu chovná nálada. Když si nejsme jistí, nebo to úplně nepoznáme, tak doporučuji chovat najednou u dvou, nebo i více včelstev a určitě jedno včelstvo najdeme, které nám narazí úplně všechny matečníky, které mu předložíme. Jestli si chceme trochu pomoci, tak můžeme rojovku uměle vyvolat tím, že pozdržíme u jednoho včelstva o pár dní nasazení dalšího medníku a s ujmutím matečníků už nebude žádný problém.

Kalendář chovatele včelích matek, použití - Včelař obecný

Celou akci začneme tím, že si podle chovatelského kalendáře vybereme datum, kdy chceme abychom měli matku, nebo zralý matečník připravený a od toho se odpíchneme. Den před tím, než bychom měli podle kalendáře vkládat nalarvenou sérii, tak otevřeme budoucí chovné včelstvo, které musí mít na plodišti mateří mřížku. Z medníku vyndáme dva plásty a odložíme je. Na místo nich dáme z plodiště dva nové s mladými larvičkami a na uvolněné místo v plodišti dáme nové rámky s mezistěnami, abychom zaplnili vzniklou mezeru. Při této operaci musíme dát pozor na to, abychom nepřevěsili do medníku z plodiště také matku. Úl opět složíme tak jak byl. Mezi dva plodové plásty, které jsme dali do nejvrchnějšího medníkového nástavku můžeme vložit připravenou sérii s prázdnými mističkami, aby jí včelky do druhého dne tzv. ovoněly a vyčistily. Ale funguje to i bez toho.

Včelky, které mají za úkol krmit larvičky se do druhého dne z plodiště přesunou do medníku na převěšené plodové plásty, vyčistí naší loučku a vyvěsí se do prostoru pod ní. To je pro nás signál, že je vše připraveno k chovu.

Jak přelarvit larvičky a jaké larvičky si vybírat, aby z nich byla nejlepší včelí matka?

Z připraveného včelstva si opatrně vyndáme chovnou loučku, děláme tak opatrně, abychom včelky přespříliš nerozrušili, já se snažím do včelstva raději ani moc nekouřit. Připravíme si přelarvovací lžičku, rámek s chovným materiálem a rámek s umělými matečníky. V parném létě vždy přelarvujeme v chladnějším a stinném místě, jinak by mohly larvičky vyschnout a včelky by je nepřijaly. Když tuto akci děláme časně z jara, tak si musíme dát naopak pozor na jejich podchlazení a celou tuto práci si vezmeme raději do pokoje a nebo do vytopeného auta.

Přelarvování - Včelař obecný

Abychom se k larvičkám lépe dostali, tak můžeme opatrně otrhat voskové komůrky tak, že zbydou pouze dna buněk. Rámek včelky později zase dostaví. Takto budeme mít k larvičkám dobrý přístup. Larvičky musíme volit pouze ty nejmladší. Tedy ideálně na rozhraní mezi vajíčky a larvičkami a to takové, které vypadají jako mírně prohnutý rohlíček. Větší, které se již začínají stáčet, jsou příliš staré. Kdybychom tam takovouto zamíchali, tak jednak již nebude ideálně krmená, ale hlavně se z ní matka může vylíhnout o nějaký čas dříve a pakliže nebudeme mít ještě zaškolkováno, tak nám může zmařit veškerou naší námahu a ostatní matky zabít.

Na dno mističek je dobré před přelarvováním dát nějakou kapalinu, doporučuje se zředěná mateří kašička, někdo doporučuje vodu, já dávám přednost nejjednoduššímu možnému a to je čerstvé sladině rovnou z rámku z kterého aktuálně přelarvuji a kterou mám po ruce. Vezmu lžičku a do každé mističky ťupnu malou kapičku. Tato sladina zajistí, že larvička nevyschne a zároveň bude lákadlo pro krmící včelky, které jí ihned vymění za mateří kašičku. 

Přelarvená larvička budoucí včelí matky - Včelař obecný

Postupně bereme jednu larvičku za druhou, krouživým pohybem vyškrábneme mističku i s larvičkou za pomoci japonské přelarvovací lžičky. Do mističky jí přeneseme aniž bychom se zbytečně dotýkali okrajů, které již včelky navoněly a připravily pro budoucí královnu. Zmáčknutím konce lžičky larvičku uložíme na její dno. No a takto pokračujeme, dokud není celá série plná a nalarvená. Jestliže se stane a máte pocit, že může být larvička v nové buňce nějak poškozená Vaší neopatrnou manipulací, tak k ní můžete dát další, včelky už si je vyjednotí.

Když tuto část naší práce dokončíme, tak můžeme tuto nalarvenou sérii vložit zpátky na její místo do úlu mezi převěšené rámky. Včelky, které se za těmito rámky přesunuly již cítí mírnou osiřelost, protože matka je bezpečně pod mateří mřížkou až daleko v plodišti. Tak že nabídnutou loučku s larvičkami ihned obsadí a v ideálním případě narazí několik matečníků. Když jsou konstelace a okolnosti ideální, tak i celou loučku. Zda jsme byli uspěšní, či nikoliv, můžeme zkontrolovat již druhý den, kdy u přijatých matečníků je jasný voskový prstýnek a larvičky v nich budou plavat v bohaté zásobě potravy.

Když již všechno funguje jak má, tak nezbývá než čekat, až včelky matečníky zavíčkují. Zavíčkované matečníky zaškolkujeme do školkovacích klícek a pak už jenom čekáme na správný čas, až je budeme moci zužitkovat. 

IMG_5235

 

Co je to zralý matečník, panenská matka a k čemu je vhodné je využívat?

Zralým matečníkem nazýváme matečník, ve kterém je již hotová matka a zbývá mu už pouze několik hodin do jeho vylíhnutí. Mnohdy už se matka projevuje bzučením, které v se v mateří buňce zdá jako jakési opakované kvákání. Za pomoci zralého matečníku zakládám oddělky. Vezmu pin na přidání matečníku, vložím do něj matečník a zapíchnu jej do vybíhajícího plodu. Včelky již prakticky téměř vylíhlý matečník ihned přijímají za svůj a do druhého dne z něj vybíhá matka.

 IMG_0547

Stejným způsobem měním ve včelstvu méněcennou matku. Toto včelstvo rozeberu, vyhledám starou matku a tuto zamáčknu. Pár hodin je nechám pocítit osiřelost a pak na plodový plást včelkám přidám zralý matečník. Když chci mít jistotu, že včelky tento matečník a novou matku přijmou, tak vezmu pásek alobalu a obalím s ním matečník a nechám koukat pouze jeho špičku, aby jej včelky nemohly zničit. Když jej chtějí zničit, tak pouze vykousáním od kořene a v tom jim alobal zamezí.

Ideální je spojit tvorbu oddělků / upotřebení matek nebo zralých matečníků s vytáčením medu, protože v tuto dobu mám rozebraná včelstva, sundané medníky, budu se hrabat v hnízdě, abych mohl převěsit plod a spoustu mladých včelek z medových plástů budu mít ometených v paketce, tak že půl práce na zužitkování matek už budu mít vlastně hotovou.

Když se matka vylíhne do školkovací klícky, tak je to tak zvaná panenská matka. S tou je trochu potíž, protože jí včelky nerady přijímají. Zvláště ve větších včelstvech. Tyto matky bez problému přijímají prakticky pouze oplodňáky s malým osazenstvem. Tam se dá panenská matka vhodit i naostro, zvláště když jej teprve zakládáme.

Takto vylíhlé matky se rozkoukají v nových úlech, začnou vyletovat na prolety, kde se oplodní a do cca 14ti dnů se rozkladou. Ještě je dobré říct, že některé matky se z oplozovacích proletů nemusí vrátit a proto je dobré si kladení nových matek ohlídat a v případě, že je nějaký problém, tak včas zasáhnout. 

 

Včelař Obecný
www.vcelarobecny.cz

 

 

Další články:

Kdy a jak nasadit včelstvu medník?

Jednoduchý chov včelích matek - metoda při matce

Jednoduchá tvorba oddělků, kterou zvládne určitě každý.

Jarní podněcování včel jako super šance pro včelaře s květovou snůškou

Důležitost včasného zřízení napáječky pro včely. První jarní práce včelařova! 

Zebrování rámků, jak a proč jej provádět.

 

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Leden

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Únor

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Březen

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Duben

Quido Sklenar - Moje včelí matička - Květen

 Veškerá práva vyhrazena!