Chovatelský kalendář včelí matky - Praktický nástroj pro každého včelaře

Chovatelský kalendář pro chov včelích matek je nepostradatelný nástroj pro efektivní plánování chovu. Ideální pro začátečníky i zkušené včelaře. Umožní snadno sledovat důležité termíny a fáze vývoje matky. Díky kompaktní velikosti ho můžete mít vždy po ruce.

157 Kč
Dostupnost: Skladem (>5 ks)
Můžeme doručit do:
31.12.2024
Chovatelský kalendář včelí matky - Praktický nástroj pro každého včelaře
Chovatelský kalendář pro chov včelích matek, Včelař obecný
Tip

Detailní popis produktu

Pro každého včelaře i chovatele včelích matek, ať je to začátečník, nebo profesionál, jsou důležité jednotlivé termíny a stádia vývoje včelího vajíčka přes dospělou panenskou královnu, až po oplozenou matku. Pro ty, kteří si je nepamatují, nebo se jim neustále dokola nechce je zbytečně přepočítávat na kalendářní dny je tu chovatelský kalendář.

Jak chovatelský kalendář funguje?

Funguje zcela jednoduše, na venkovním kolečku jsou kalendářní dny označené čísly od 1 do 31. Na vnitřním kolečku jsou označeny jednotlivé milníky ve vývoji včelí matky, kdy začínáme dnem jedna, který značí položení vajíčka. Nyní už je to velmi jednoduché, když například jdeme přelarvovat, tak natočíme den vyznačený jako přelarvování na vnitřním kolečku na datum kolikátého je v den kdy tento úkon provádíme na kolečku venkovním, no a rázem již víme v kterém dni nastanou všechny ostatní důležité okamžiky ve vývoji včelí matky a tedy pro nás jednotlivé důležité úkony ve včelstvu.

  

Jaké jsou důležité dny ve vývoji včelí matky a jaké úkony v tyto dny jako chovatel včelích matek provádíme?

 

  • den 1. - v tento den původní matka naklade oplozené vajíčko, které je základem pro náš budoucí chov matek. Toto vajíčko je zprvu vztyčené a  pomalu se naklání až se nakonec položí, praskne a vylíhne se z něj larvička.

  • den 4. - tento den je dnem vylíhnutí larvičky z vajíčka a nejdůležitějším dnem pro včelaře a to je den přelarvení. Kdy tuto larvičku musíme nabrat přelarvovací lžičkou a přendat jí do umělé mateří  misky na chovné loučce a tuto vložit do včelstva, které se jí ujme a vychová z ní budoucí královnu. Toto včelstvo bude matku krmit na hormony a živiny hodnotnou potravou, aby rostla co nejrychleji a mohla tak co nejdříve nastoupit jako vládkyně úlu. Také má díky tomu ze všech tří včelích obyvatelů úlu nejrychleji ukončený vývoj, který trvá pouhých šestnáct dní. Larvička rychle roste až konečně vyroste natolik, že se v buňce napřímí a včelky jí zavíčkují.

  • den 9. - v tento den dochází k zavíčkování matečníku, ve kterém se larvička zapřede a vytvoří kuklu. Pávě díky znalosti tohoto dne můžeme určit stáří divokých matečníků a díky tomuto kalendáři máme pak možnost sledovat další důležité dny. Po tomto dni už budoucí včelí královna potřebuje již akorát teplo, vlhko a klid na vývoj. Velkochovatelé, kteří pro dochov používají líheň, právě tento den přendávají matečníky do školkovacích klícek a do líhní, kde budou odpočívat až do jejich vylíhnutí.
    Je důležité mít na paměti, že se prakticky každou hodinou vyvíjí v kukle nějaký důležitý orgán této matky a je potřeba zamezit otřesům a rušení jak jen to bude možné. Jen tak dostaneme ty nejlepší matky. V tento den i my můžeme matečníky zaklíckovat do školkovacích klícek.

  • den 15. - je dnem, kdy jsou matečníky již zralé, tedy panenská matka má již ukončený vývoj a pomalu se chystá k líhnutí. Tento den máme poslední šanci na zaškolkování matečníků a nebo jejich upotřebení.
    Já nejraději upotřebuji zralé matečníky pro tvorbu oddělků, protože pouze takto je jejich přidání do oddělku prakticky bezproblémové a téměř stoprocentně jisté.
    Jestliže chceme upotřebovat panušky, tedy panenské matky, musíme matečníky nejpozději dnes zaškolkovat do školkovacích klícek, do kterých se nám včelky následující den vylíhnou.
    Tento den je možné také v blízkosti úlu slyšet jakési kvákání, kterým dává nová matka včelkám vědět, že už zanedlouho skončí dosavadní bezvládí.

  • den 16. - je dnem líhnutí nové matičky. Buď do nových úlů, kdy jsme upotřebili zralého matečníku, nebo do školkovací klícky, kdy bude dále čekat na její upotřebení a nebo přímo do tohoto úlu, když nějaký lehkovážný včelař špatně počítal a nebo neměl tento můj kalendář :). Poté nastává divoké vraždění. Dvě panušky se v úlu nesnesou a nastává boj na život a na smrt. První vylíhlá matka vykousá matečníky a zabije ostatní sokyně a tomuto včelaříkovi zbydou jenom oči pro pláč, protože jeho práce bude zmařena.
    Vykousaný matečník poznáme jednoduše tak, že je vykousán z boku u svého kořene. Naopak správně vyběhnutý matečník poznáme podle hezky dokola otevřené špičky.
    V dalších dnech se nová matička seznamuje s úlem, později začne konat menší seznamovací prolety až po několika málo dnech se několikrát vypraví na trubčí shromaždiště, kde se oplodní s několika trubci a po cca deseti dnech od jejího vylíhnutí můžeme očekávat první nakladená vajíčka od této nové královny. Královna již nadále zůstává pouze v úlu a vylétne již pouze s rojem, kterých jak doufám máte vy co sledujete moje videa co nejméně.

 

 

Materiál

PETG - Pevný, pružný a odolný plast, který ale není vhodný pro dlouhodobé venkovní použití, protože není dlouhodobě odolný UV záření. Maximální teplota cca 65°C

Výrobek je zhotoven metodou 3D tisku, čemuž také odpovídá jeho povaha a povrchová úprava. Záměrně jej zbytečně mechanicky nenamáhejte. Může tak dojít k jeho nevratnému poškození.

Nevystavujte otevřenému ohni, ani jiným zdrojům tepla.

  

Rozměry

celkový průměr: 80 mm

celková výška: 6 mm

 

Jelikož jsem jak výrobce, tak i návrhář této vychytávky potřebné ke včelaření, tak není problém jí upravit v jakémkoliv rozměru a podobě, tak že jestli potřebujete nějakou změnu, tak neváhejte a napište mi.